Festival nad Řekou 2010

  • česky
  • english

Přejdi na obsah

Tradiční programové cykly

Tradiční cykly jsou cykly, které přirozeně doplňují hlavní cykly a jejichž zaměření se každý rok opakuje.


Jan Švankmajer Jan Švankmajer

Osobnosti a výročí

Cyklus se tradičně zaměří na větší retrospektivy nejvýznamnějších tvůrců, kteří osobně navštíví festival. Většina z nich oslaví v roce 2010 svá velká životní jubilea. Podruhé bude udělena festivalová Cena Miroslava Ondříčka pro zahraničního tvůrce, domácího tvůrce a filmového teoretika. Současně ale připomene i velká jubilea již nežijících umělců, jejichž díla jsou rovněž výrazně spojena s tématy hlavních cyklů – např. Karel Zeman, Elmar Klos, Vasilij Alexejev, John Sturges, Akira Kurosawa, Frederic Chopin.

Operace Dunaj Operace Dunaj

Novinky Visegrádu

Cyklus nabídne kolekci nejvýznamnějších a nejúspěšnějších současných filmů všech zemí Visegrádu. Nejlepší národní filmy budou uvedeny v rámci tzv. DNŮ (Den polský, maďarský, český a slovenský), v jejichž průběhu také proběhne panelová diskuse o situaci příslušné národní kinematografie. Většina filmů bude uvedena za osobní účasti tvůrců. Celkem bude tento cyklus zahrnovat 16 celovečerních filmů.

Notorious B.I.G. Notorious B.I.G.

Festivalové ozvěny

V programu festivalu budou převažovat především starší filmy. Cyklus Ozvěny festivalů pak divákům nabídne možnost srovnat nejlepší filmy minulosti s nejlepšími filmy současnosti – tedy filmy oceněnými na prestižních filmových festivalech (Cannes, Benátky, Berlín, Rotterdam, Karlovy Vary, Mnichov, San Sebastian).
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku