Festival nad Řekou 2010

  • česky
  • english

Přejdi na obsah

M. Medek Hostina I FNR 2009: Hostina I - M. Medek

Výstavy

Město Písek nabízí velmi kvalitní výstavní prostory, které Festival nad řekou využije nejenom pro výstavy fotografické, ale i výtvarné. Nebudou chybět výstava vynálezů Járy Cimrmana ani fotografie osobností Festivalu nad řekou 2009 (Cyklus PROMĚNY Marka Škarpy a Petra Kurečky).

Sorin Metamorphosis

METAMORPHOSIS PÍSEK 2009

open air výstava velkoformátových fotoportrétů hostů loňského ročníku Festivalu nad řekou

Společný autorský projekt Petra Kurečky a Marka Škarpy zachycuje v netradičním duchu hosty prvního ročníku píseckého filmového festivalu. „Hlavním tématem loňského festivalu byla kafkovská absurdita. Rozhodli jsme se proto ztvárnit festivalové hosty v duchu absurdity, frašky a dadaismu. A bavili jsme se nejenom my, ale hlavně sami portrétovaní,“ přibližuje projekt fotograf Petr Kurečka.

Před objektiv fotoaparátu se autorům podařilo přesvědčit klíčové hosty festivalu. Nechybí tak netradiční portréty Věry Chytilové, Ivana Passera, Miroslava Ondříčka, Jana Švankamjera, Vladimíra Morávka, Pavla Lišky, Jana Budaře, ale i celé řady zahraničních hostů (Krzystof Zanussi, Piotr Dumala, Alberto Sorin) v čele s patronem festivalu Terry Gilliamem. O tom, jaká atmosféra panovala při focení hovoří spoluautor projektu Marek Škarpa: „Největší poctou pro nás bylo nadšení britského režiséra a člena legendárních Monty Pythonů Terryho Gilliama, který se pro focení parafráze na Kafkovu Proměnu v kulisách historické písecké vodní elektrárny nadchnul a nakonec nám místo slíbené čtvrhodinky věnoval hodinu a sám se podílel na vymýšlení miniaturního fotopříběhu o proměně člověka v brouka.“

Autoři projektu Petr Kurečka a Marek Škarpa se rozhodli pro výstavu pod širým nebem. „Fotoportréty osobností se tak stanou součástí festivalové výzdoby města Písek a vtáhnou do ohlédnutí za loňským ročníkem nejen návštěvníky Festivalu nad řekou, ale i obyvatele Písku,“ přibližuje důvody umístění velkoformátových portrétů osobností loňského festovalu na promenádě od historického kamenného mostu k Domu kultury fotograf Petr Kurečka.

Výstava portrétů pod širým nebem bude slavnostně zahájena první den festivalu Ester Kočičkovou a PhDr. Jarkou Mlacatou, kunshistoričkou a uměleckou kritičkou. Od letošního ročníku Festivalu nad řekou tak má Písek novou tradici.

Petr Kurečka – fotograf, spolupracuje s předními českými hereckými legendami, je spoluautorem úspěšného kalendáře PROMĚNY 2010, který ve své kategorii zvítězil v prestižní soutěži Kalendář roku, jeho fotografie zdobí i titul nejnovější autobiografie Květy Fialové. Fotí módu, film, divadlo, jeho fashion-portréty bodovali i v soutěžích Kadeřník roku.

Marek Škarpa – scenárista a režisér, je autorem řady dokumentárních snímků, dlouhodbě pracuje na celovečerních dokumentech o Vlastě Chramostové a Pavlu Landovském. V současnosti natáčí celovečerní videofilm k novému albu Moniky Načevy. Autorsky a producentsky se podílí na společných fotoprojektech s fotografem Petrem Kurečkou.

web: pisek.fotoprojekt.cz
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku